EN

Yalın, Doğa ve Biyotaklit

 

Sevgili okurlarım,

Kaynaklara göre yalın düşüncenin tarihçesi 16. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Yalın uygulamaların birçoğu endüstri ile alakalıdır. Yalın, günümüzde başta otomotiv endüstrisi olmak üzere pek çok endüstri kolunda yıldızı parlayan bir uygulama olmayı sürdürmektedir.

 Yalın nasıl sürdürülmüştür ?

Yöneticiden başlayarak tüm çalışanların yalını davranış modelini entegre ederek; içselleştirerek, kurumlarına sindirerek !

Sonuç: Yönetici, müşteri, çalışan memnuniyeti.

Yalın davranışı anlayabilmek için dünyanın bize sunduğu doğallıklara bakmak kafi....

Dünyadaki hayvanlar, bitkiler, dağlar, ovalar, akarsular, göller, mevsimler, hepsi doğanın birer tasarım harikalarıdır.. Doğa, kusursuz bir yalın davranış modeli sergiler. Yalın uygulamaların en iyi öğreticisidir. Doğada hiçbir işin ters gittiğini göremezsiniz. Her oluşum ve olay bir döngü ve akış içerisinde gerçekleşir, herbirinin ayrı ve önemli bir fonksiyonu vardır. Yani işler yolundadır.

Yalını uygulamak bir biyotaklittir.

Günümüzün % 35’i iş ortamımızda geçiyor. İş ortamımızı daha düzenli hale getiren, gereksiz iş gücünü azaltıp zamanımızı verimli kullanmamızı sağlayan, değer katmayan faaliyetleri elimine ederek iş üretiminin artıran bir yaklaşımdır yalın yaklaşım. O halde işimize çok yarar.Aslında, sadece iş ortamımızda değil tüm hayatımıza uyarlayabileceğimiz ve faydalanabileceğimiz bir yaklaşım.

Yalın davranış modelini kurumun anayasasına koyup, içselleştirdikten sonra her çeşit alanda kurum içinde uygulamak mümkündür.

Hastanede ise; sağlık ve sağlık dışı tüm alanlarda yalın yaklaşım ile hizmet sunuluyor ise o kurum "Yalın Hastane" olma yolundadır ve dahası sağlık yöneticisi, hasta ve hasta yakınları,sağlık çalışanlarının menuniyeti artıyordur. Çünkü verimlilik artmıştır, değer katmayan yani işe yaramayanların ayıklanmasıyla hasta ve yakınlarının hastanede harcadığı zaman kısalmıştır, düzen içerisinde işleyen bir mekanizma söz konusudur, ters giden bir şey göremezsiniz, her oluşum ve olay bir döngü ve akış içerisinde gerçekleşir,

“Yalın Sağlık” ile kalın.

Prof. Dr. Aysun YILMAZLAR

Yalın Sağlık Enstitüsü ve Kalite Yönetim Koordinatörü1 2 3 4 5 6 7 8 »

yalın
Hakkkımızda
Yalın Sağlık
Eğitimlerimiz
Eğitimler
Projelerimiz
İletişim

Mudanya Yolu Fethiye Mah.
Küre Sok. No: 1/A
Nilüfer BURSA
Digiweb Teknoloji Hiz. Ltd. Şti. - Bursa Web Tasarımı