EN

Yalın Yaklaşım ve Sağlık Yönetimi

Sağlık sisteminin sağlık çalışanlarına göre şekillendirildiği geleneksel bir sağlık yönetim biçimi değil, yalın yaklaşım ile çalışanların süreci tanıyıp, sistem içinde standart bir yönetim biçiminin benimsendiği ve çalışanın sistemin bir parçası olmasının sağlandığı bir sağlık yönetim biçimi tercih edilmelidir. Hizmet kalitesinin her anda ve her noktada tüm hastalara standart ve optimum bir düzeyde ulaşması amaçlanmalıdır.

Hizmet sunumunun başlangıcından bitişine kadar olan tüm basamaklarını; Sağlık Bakanlığı Kalite Standartları, Hastane Bilgi Yönetim Sistemi, Joint Commission International ve T.C. Yasaları doğrultusunda inceleyerek, sistemi yalınlaştırıp kurumun gelişiminde sürekliliği yakalamak ve sağlam temeller üzerine oturtmak şarttır.


Sağlık hizmeti sunumunda süreç boyunca kesintisiz olarak, her türlü israfı yok edip maliyetleri düşürerek, hem hizmet verilen hastalar için hem de sağlık kurumu için daha karlı, hasta ve hasta yakınlarımızın, çalışanlarımızın ve sağlık yöneticilerimizin memnuniyetini arttırarak daha kaliteli ve sürekli hizmet verebilmeyi hedeflemek gereklidir.


Değer yaratan faaliyetleri sürekli iyileştirerek, değer yaratmayan ama yapmakla yükümlü olduğumuzu faaliyetleri asgari seviyelere çekerek, hiç değer yaratmayan faaliyetleri bulup sistemden çıkartarak "YALIN" sağlık sistemi işleyişi kurulmalıdır. Hataları, aşırı ya da az üretimleri, aşırı ya da az stokları, beklemeleri, gereksiz işleri, gereksiz hareketleri, gereksiz taşımaları yani aşırı ya da az gereksiz her türlü kavramları yani israfları yok ederek hizmet sunumumuza katma değer sağlamak amaçlanmalıdır.

 

Günümüz sağlık sektörünün ihtiyacı budur.

Bu sistem tüm sağlık sektörüne ve tüm sağlık faaliyet alanlarına yayıldığında toplumsal zenginliğin artmasına katkıda bulunulur.

 Sağlıklı kalın.

 

Prof. Dr. Aysun YILMAZLAR

Yalın Sağlık Enstitüsü ve Kalite Yönetim Koordinatörü

 


1 2 3 4 5 6 7 8 »

yalın
Hakkkımızda
Yalın Sağlık
Eğitimlerimiz
Eğitimler
Projelerimiz
İletişim

Mudanya Yolu Fethiye Mah.
Küre Sok. No: 1/A
Nilüfer BURSA
Digiweb Teknoloji Hiz. Ltd. Şti. - Bursa Web Tasarımı