EN

Yalın, Kalite ve Dijital Sağlık

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı’nın bir mensubu olarak meslek hayatımda ilerlerken, 2004 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde “Kalite Yönetimi Çalışmaları”nakatıldığım gün işimebakışımındeğiştiği gün oldu. Çünkü; o gün katıldığım toplantı salonunda “Bir sağlık kurumunda gerçekleştirilecek Kalite Yönetim Sistemi ile Sıfır stok, Sıfır hata, Sıfır boş zaman, Sıfır bekleme süresi ve en önemlisi hasta, hasta yakını ve çalışanıngüvenliğinin ve memnuniyetinin sağlanabileceği” konuşuluyordu ve bu konuşulanlar bir anestezist ve o anestezistin çalıştığı kurum için mükemmel ana başlıklardı.

2004’den bugüne son 14 yıldır kalite ve akreditasyon sistemini kullanarak, yalın araçlar ile süreçleri iyileştirerek ve dijital sistemleri kullanarak yukarıda konuşulanlarıngerçekleşebileceği ortaya çıktı, ispatlandı.

Ancak önemle şunu belirtmek isterim ki; bir hastanede tek başına bir kişinin veya bir grubun çalışmaları ile bir hastane akredite, yalın ve dijital olamaz. Çünkü sunulan hizmet, bir hastane içinde çalışan herkesin sunduğu hizmettir. Bu nedenle bu yolculuğa çıkan hastanelerde tüm çalışanların bu konuda eğitim alıp, ardından uygulamaya geçmesi ve aralarında iyi bir iletişimle kenetlenmesi çok önemlidir.

Sağlık kurumlarının çoğu bu yolculuğa çıktı veya çıkmak üzere...

En güzel sağlık, hem de akredite olmuş, yalın ve dijital sağlık  herkesin hakkı,

Saygı ve sevgilerimle

 

Prof. Dr. Aysun YILMAZLAR

Yalın Sağlık Enstitüsü ve Kalite Yönetim Koordinatörü

 


1 2 3 4 5 6 7 8 »

yalın
Hakkkımızda
Yalın Sağlık
Eğitimlerimiz
Eğitimler
Projelerimiz
İletişim

Mudanya Yolu Fethiye Mah.
Küre Sok. No: 1/A
Nilüfer BURSA
Digiweb Teknoloji Hiz. Ltd. Şti. - Bursa Web Tasarımı