EN

Yalın Sağlık ve Ani Olay

Sevgili okurlarım,

Hayat iyilikleri veya kötülükleri ile ani olaylar ile doludur. İyiliklerle dolu olanlar daha çok hoş süprizleri akla getirirken, kötülükler ile dolu olanlar bilinçsiz ve plansız hareketlerle yapılan işleri, afetleri, kazaları akla getirir.

Kazalar geliyorum demez ama geliyorum diyenler de vardır ki asıl bunlardır bizim yönetebileceklerimiz yalın bakış ile.

Riskleri önceden görebilme yeteneğine sahiptir yalın yönetim ile yönetilen iş yerleri. Hastaneler ise bunlardan en önemlileri. Hastanelerde hasta ve hasta yakınları, çalışanlar ve tesis güvenliği çok önemlidir. Gönül hiç birinin zarar görmemesini ister. Hastanelerde çıkan yangınlar, su baskınları, depremde bina hasarları gibi örnekler verilebilir.Asıl hastanelerde hayati cihazlar, gaz sistemleri gibi sistemlerin riskten korunmaları da ayrı bir önemli boyuttur. Bu olaylar başa gelmeden tüm çalışanların ortak davranış modeli oluşturulması adına yapılan düzenlemeler, talimatlar, eğitimler ve tatbikatlar olası risklerin şiddetini düşüren önlemlerdir.

Bu, sağlıkta kalite standartları çerçevesinde ve yasal zeminde belirlenmiş bir konudur.Uyulması zorunludur.

Niçin?

Can kaybı olmaması ve tesisin korunması için.

Riski önceden görmek ve yönetmek için olay öncesi hazırlık, eğitim ve bilinçlendirme şarttır. Yalın bakışın mantığında  ön görmek, riski yaşamadan önce önlem almak vardır.

Sağlıklı günler dileği ile,

Prof. Dr. Aysun YILMAZLAR

Yalın Sağlık Enstitüsü ve Kalite Yönetim Koordinatörü

 


1 2 3 4 5 6 7 8 »

yalın
Hakkkımızda
Yalın Sağlık
Eğitimlerimiz
Eğitimler
Projelerimiz
İletişim

Mudanya Yolu Fethiye Mah.
Küre Sok. No: 1/A
Nilüfer BURSA
Digiweb Teknoloji Hiz. Ltd. Şti. - Bursa Web Tasarımı